reply Protiproud

Akademická čtvrthodinka s Robertem Vláškem: Co je vlastně ta FIAT měna?

První z “minipřednášek” pro experty z různých oblastí naší reality, kteří v maximální stručnosti vysvětlují neprůhledné pojmy. V tomto případě: Co to vlastně nosíme v peněženkách? Co máme na bankovních účtech? Jen víru bez hodnoty? Obětujete 10 minut?

Měna a peníze jsou s námi každodenně jako rohlíky. Jenže zatímco o kvalitě pečiva se snadno přesvědčíme prvním kousnutím, s penězi je to jinak. Sice se od nich všechno odvíjí, přesto o nich ale většina z nás vlastně nic neví.

Co když najednou zjistíme, že to, co jsme si vydělali či po léta za odříkání šetřili, není k ničemu? Že si za to nic nekoupíme, že je to pouhý přelud? Nebo to tak není? Jak vlastně ty papírky a mince vznikají? A kdo nám za jejich hodnotu ručí?

FIAT je víceméně každému znám jako značka kdysi velmi populárních lidových italských aut. Proč se tak ale říká našim penězům? Jsou snad ještě nějaké jiné? V desetiminutové zkratce se to dozvíte od odborníka nad jiné zdatného: Roberta Vláška.

V devadesátých letech vysvětloval v televizi popřevratový ministr financí a poté předseda vlády Václav Klaus některé základní pojmy transformace. Jeho televizní “akademické čtvrthodinky” (v podobě desetiminutovek) mnoha z nás otevíraly oči. Výklad reality “Nového světa” byl důležitou pomůckou pro orientaci a pohyb v něm.

Jsme opět ve zlomové době – mnohem divočejší, než byla ona “divoká devadesátá”. Manipulace, jíž je veřejnost vládnoucími elitami vystavena, je rovněž násobně větší. Mnozí se v tom už vůbec odmítají orientovat, a jenom mávnou rukou. Jiní však rezignovat odmítají. Právě těm nabízíme “akademické čtvrthodiny.”

Občas k nim přidáme ještě více rozšiřující další “studijní texty” - zásadně však takové, aby jim laik porozuměl. Právě jeden takový doporučujeme přečíst – ať již 10 minut svého času s Robertem Vláškem strávíte, či nikoli.

Otevřít bránu vědění