reply Protiproud

Geniální vynálezce z podhůří Železných hor způsobil, že naše vlaky umějí bezpečně zastavit

Právě dnes uplynulo sto pět let od okamžiku, kdy v jihomoravských Kotvrdovicích spatřil světlo světa Josef Daněk, vynálezce, na nějž dodnes vzpomínají všude, kde jezdí – a především bezpečně zastavují – vlaky.

Málokterý náš vynálezce se zapsal do historie tak, že se část jeho jména vyskytuje v názvu společnosti s více než dvousetletou tradicí a s miliardovým obratem, aniž by ji, kdy alespoň spoluvlastnil.

Josef Daněk je jedním z nich. Z jeho podílu na více než čtyřiceti patentech těží společnost DAKO-CZ z Třemošnice dodnes. Nejenom na tuzemském trhu, ale také v zahraničí, kde si tato tradiční česká firma počíná rovněž úspěšně.

Po socialistickém závazku podniku Kovolis Třemošnice vyvinout vlastní československou brzdu pro trhy RVHP byl pověřen vedením týmu, který měl tento závazek splnit. V roce 1953 byla vyrobena první série vlakových brzd.

V roce 1967 již byla železniční brzda DAKO vyráběna v novém závodě v Třemošnici u nádraží, který byl pojmenován DAKO (pojmenování vzniklo jako zkratka počátečních písmen tvůrce brzdy Daňka a závodu KOVOLIS). Brzda má totiž unikátní vlastnosti.

Příklad tohoto geniálního technika, potvrzuje skutečnost, že i v době “temného socialismu” (jak je nám dnes hloupou propagandou servírováno) jsme nejen patřili v mnoha technických oborech ke světové špičce. Faktem je, že mnozí z vynálezců byli hrdými vlastenci a pracovali pro svoji zemi bez ohledu na volný čas a odměnu, která často spočívala jen ve zvýšených prémiích.

To je i případ technika a vynálezce z podhůří Železných hor. O životě a práci toho pozoruhodného člověka se dozvíte v následujícím článku.

Otevřít bránu poznání