reply Protiproud

Záhadné lebky pradávných “elit”. Proč byli vyvražděni? A hlavně: Kde se tam vzali? Peruánci z Kavkazu?

Na peruánském poloostrově Paracas je malé regionální muzeum. Je tu uložena spousta zajímavých exponátů, ale nejpodivnější z nich je sbírka lebek pradávných... řekněme lidí.

Co je na těchto archeologických nálezech tak pozoruhodné? Měly by to být lidské lebky, ale tvarem, ani dalšími anatomickými znaky neodpovídají druhu homo sapiens sapiens (člověk moudrý). Tedy “linie”, o níž se soudí, že vedla k dnešním lidem.

Komu tedy patřily? Jde o jednu z mnoha přirozených “ztrát” v dějinách, nebo z nějakých důvodů není zájem na opětném “nálezu”? Tím spíš, že stopy překvapivě vedou do zakavkazských končin, dávné vlasti Slovanů. Naše Akademie naštěstí není jediná, koho tato otázka zajímá.

Kanaďanův objev

Americký antropolog a etnolog Brian Foerster vyrostl na západním pobřeží Kanady, kde se od raného mládí zajímal o domorodé umění. Původně chtěl být sochařem, dnes je ale vědeckým pracovníkem v oboru biologie na Viktorijské universitě. Právě on se začal zajímat o zvláštní exponáty v paracaském muzeu. Ve spolupráci s biology, antropology, radiology a dalšími specialisty – je podrobil důkladnému vědeckému zkoumání. Jejich závěry, podložené testy DNA a zkoumáním krevních skupin, jsou vpravdě omračující. Vyprávějí podivný příběh:

Před nějakými dvěma až třemi tisíci lety žila v Peru skupina lidí, kteří se výrazně lišili od místních obyvatel z kmene Paraca. Měli světlou pleť a tmavě rusé nebo blond vlasy. Svou kulturní úrovní a patrně i inteligencí dalece převyšovali Paraky. A hlavně vykazovali značné biologické odlišnosti. Jejich lebky byly totiž protáhlé a měly větší objem než běžné lidské (tedy i naše dnešní) lebky.

Chyběl na nich sagitární šev (šev šípový spojuje vzájemně kosti temenní, podle něj je nazvána rovina sagitální, která dělí tělo na pravou a levou polovinu), zato měly navíc několik otvorů pro výstup kraniálních nervů. Rovněž očnice byly mnohem větší a foramen magnum (otvor, jímž do lebky vstupuje mícha) bylo posunuto dozadu, zatímco u lidských lebek je přesně uprostřed.

Vzhledem ke své vyšší intelektuální úrovni tvořili v paracaské společnosti elitu. Místní je zjevně obdivovali a napodobovali. Dokonce podvazovali svým dětem hlavy, aby dosáhli protáhlého tvaru, jaký měla tako zvláštní aristokracie neznámého původu. Ale rozdíl mezi přirozeně dlouhými lebkami a uměle prodlouženými byl zjevný. A zjevný je i na exponátech v paracaském muzeu.

Kdo vlastně obýval Kavkaz?

Odkud se toto záhadné etnikum v Peru vzalo? Podle analýzy DNA a krevních skupin pocházeli z oblasti mezi Černým a Kaspickým mořem – tedy z Kavkazu. Jak se dostali do Peru, se však lze jen dohadovat. Experti soudí, že z Kavkazu, odkud je patrně vytlačili nájezdníci, putovali k Rudému moři. A pak následovala – na tehdejší dobu zcela neuvěřitelná – cesta na “druhý konec světa”. Pluli prý do Indického oceánu, poté přepluli celý Tichý oceán, až nakonec zakotvili u jihoamerického pobřeží.

Brian Foerster zkoumá i další podobné nálezy po celém světě. Zaujalo ho v těchto souvislostech i známé zobrazení faraona Achnatona na egyptských reliéfech. To proto, že tvar jeho hlavy, a hlavně hlav jeho dcer, se podobá lebkám nalezenými v Peru.

Je zde nějaká souvislost? Právě to se snaží Brian Foerster s pomocí dalších odborníků zjistit. Oficiální věda však jeho objevy ignoruje, respektive se je snaží potlačit. Napsal několik článků a zaslal je renomovaným americkým universitám. Ty je sice uveřejnily, ale vzápětí se texty „záhadně“ ztratily: Byly prostě z univerzitního webu kýmsi neznámým smazány.

Naštěstí si můžeme poslechnout jeho přednášku, kterou máme pro protiproudní akademiky k dispozici. Pokud vám není angličtina zcela komfortní, přikládáme alespoň překlad textu jedné Foersterovy přednášky.

Je to vskutku detektivka – nechybí v ní ani vražda. Podle archeologických nálezů totiž skončil rozkvět tajemné paracaské společnosti před dvěma tisíci lety drastickou genocidou. Celá elita – všichni ti odlišní jedinci – byli na jednom místě hromadně povražděni.

Pátrání po fantastickém národu z Kavkazu nicméně pokračuje. Kdo byl ten záhadný lid, který podnikl neméně fantastickou cestu, a nejspíše objevil americký kontinent daleko dříve než kdokoli před ním. O souvislostech s egyptskou civilizací ani nemluvě.

Pokud vás to zajímá, brána je otevřena. Budeme se těmto “zakavkazským (Slovanům?) určitě dále věnovat. A přivítáme další informace a zdroje – pokud je některý z akademiků objeví.

Otevřít bránu vědění