
Dne 4. dubna uběhlo 50 let od založení společnosti Microsoft Billem Gatesem a Paulem Allenem. Spřátelili se v době středoškolských studií a sdíleli spolu vášeň pro elektroniku v době, kdy se jednotlivcům a běžným rodinám o vlastním počítači nemohlo ani snít. To však měli Gates s Allenem v průběhu následujících let zásadně změnit.
První významnější obchodní příležitost se jim naskytla již v roce 1975, kdy byl vytvořen první úspěšný osobní počítač Altair 8800. Chyběl mu ovšem software a byli to právě Gates s Allenem, kdo společnost MITS, přesvědčili, že oni ten software dokáží vyvinout. Podařilo se jim to, a tak vzniká společnost Micro-Soft (složenina slov „microcomputer“ a „software,“ později psáno bez pomlčky).
Další klíčový krok znamenala dohoda o dodávání operačního systému pro počítače firmy IBM. Prozíravé (vyděračské) zasmluvnění Microsoftu umožnilo po výrobcích hardwaru, jimž Microsoft dodával operační systémy, požadovat exkluzivitu (tj. že nebudou kupovat operační systémy od jiné společnosti). Zároveň nechávalo Microsoftu volné ruce v tom, komu bude operační systém (původně MS DOC, později známý jako Windows) dodávat. Tak se Microsoft skrze svůj operační systém dostal takřka do všech osobních počítačů - vyjma zcela jinak koncipovaného konkurenčního Applu, který má svůj vlastní operační systém.
Tak se stalo, že Microsoft je v mnoha oblastech monopolem. Známou se stala provalená strategie z interních firemních dokumentů, charakterizovaná třemi slovy: obejmout-rozšířit-zničit. Tedy převzít produkt konkurence s byznysovým potenciálem, rozšířit ho o proprietární vlastnosti, které znemožňují jej používat mimo prostředí Microsoftu a následně zničit (převálcovat) konkurenci, od níž byla původní idea převzata.
V kontextu Gatesových rozsáhlých takzvaných filantropických aktivit se člověku vynoří sarkastická poznámka marxistického filosofa Slavoje Žižky. Ten totiž mánii bezohledných žraloků byznysu zakládat dobročinné organizace a různé podivné nadace, má za cynickou operaci, která jednou rukou obere chudáka o vše, co má, aby mu druhou s charitativním gestem dala almužnu - desetinu toho, co mu vzala.
Faktem ale zůstává že i ti, kdo Gatesovy dravé praktiky bouřlivě kritizují, k této kritice pravděpodobně používají jím vyvinuté a od něj zakoupené produkty, jako je MS Word a další. Úspěch a efektivitu nelze Microsoftu upřít. Historie této společnosti je spíše černobílá než jen černá nebo jen bílá.
Něco jiného je samozřejmě Gatesova poněkud ďábelská postava - zvláště v jeho “zdravotních”, vakcinačních atd. “nadačních” aktivitách. To je zcela samostatné téma. Patřilo by do něj ostatně i líčení románově drsného způsob, jakým se vypořádal se svým přítelem - prvním společníkem, jakož i mnohé oprávněné otázky (kdo vlastně byl skutečným autorem onoho prvního úspěšného softwaru a mnoho dalších).
Microsoft však bez ohledu na cokoli dalšího patří k základním milníkům nové technologické éry, onoho “báječného světa” (viz Aldoux Huxley), který miliardám “chudáků” s velkolepým gestem pokroku a “nezištné” pomoci jednou rukou cosi podává - aby mu tou druhou vzala všechno - svobodou počínaje. A to je s námi teprve padesát roků…