reply Protiproud

Havárie polského vládního letadla u Smolenska. Nešťastná shoda okolností, nebo spiknutí osy Tusk - Sikorski - Washington – Brusel?

Uplynulo již patnáct roků od tragédie polského vládního letounu TU – 154, který při pokusu o přistávací manévr havaroval poblíž ruského Smolensku. Kromě prezidenta Lecha Kaczynského zahynula v letadle téměř celá polská politická elita směřující na pietní akt do Katyně.

Od prvních chvil od tohoto polského „černého pátku“ se v západních médiích, včetně těch našich, a zejména v Polsku, rozhořela emotivní diskuse, zda za tragédií někdo nestál stál. Jestli šlo o nehodu, nebo o atentát.

V Polsku byla okamžitě ustavena vyšetřovací komise, která přišla se třemi vyšetřovacími verzemi. V první, ke které se přiklonila většina polského tisku, že šlo o nešťastnou náhodu zapříčiněnou špatnými povětrnostními podmínkami, silným větrem a mlhou, které v tu dobu panovaly na letišti ve Smolensku. A chybným rozhodnutím pilota pokusit se přistát i za těchto okolností.

Druhá verze předpokládala atentát. Objevily se důkazy prokazující, že na palubě letadla, došlo těsně před přistáním k výbuchu bomby, která poslala letadlo k zemi, a stala se příčinou celé tragédie. Tuto verzi prosazovali zejména odborníci a politici z řad opozičního hnutí Právo a spravedlnost (PiS) v čele s Jaroslavem Kaczynským, bratrem zesnulého prezidenta. Ten mluvil o spiknutí, na kterém se podle něho podílely polské liberální elity spolu s Ruskem. Prý existovala tajná dohoda mezi Tuskem a Moskvou na likvidaci nepohodlných vlasteneckých politiků v Polsku, kteří prosazovali protiruský kurz.

Třetí verze podporovaná zejména nezávislými polskými médii a politiky z vlasteneckých kruhů, pracovala se stejnými fakty, tedy s výbuchem bomby na palubě a následnou havárii. Pracovala také s verzí spiknutí tehdejšího premiéra Donalda Tuska, který se na celé operaci měl podílet, ale na rozdíl od druhé verze měl spolupracovat s bruselskými elitami a Washingtonem nikoli s Moskvou. V této verzi byla linka spiklenců Tusk - Sikorski - Washington - Brusel.

S odstupem času se zdá, že za tragédií opravdu stála spíše souhra nešťastných okolností. Ale spekulace, že smrtící koktejl namíchal právě Tusk ve spolupráci z EU a USA, kde v tu dobu vládl Obama s Bidenem, ještě také není mrtvá.

Pokusily se snad opravdu západní elity zbavit věčného potížisty Kaczynského, který torpédoval snahy o větší centralizaci EU? Nevíme. Ale – ne, ta věc opravdu není uzavřena.

Více se o této tragédii a jejím pozadí se dozvíte v následujícím článku.

Otevřít bránu poznání