reply Protiproud

Králem Čechů a císařem světa. Nedovolil zpochybnit naši suverenitu. Dopracujeme se opět k takovým vládcům?

Před osmačtyřiceti hodinami (5. dubna) uplynulo rovných 670 let od chvíle, kdy byla na hlavu českého krále Karla vložena koruna císaře Svaté říše římské.

Teoreticky, podle tradičního chápání tohoto titulu, se Karel stal panovníkem všeho křesťanského světa. V praxi byl sice dosah císařské moci omezenější, nicméně i tak značný, neboť znamenal vládu nad všemi německými zeměmi, severoitalskou Lombardií a frankofonním královstvím Arelat.

Svou císařskou hodnost, i ideu Říše, Karel důsledně interpretoval ve výše uvedeném univerzalistickém duchu. Císařství mu vždy bylo Sacrum Imperium Romanum, (Svatou říší římskou) k němuž sice patří vláda v německém prostoru, není s ním však v žádném případě totožná.

Toto pojetí projevoval například důsledným odlišováním titulatury, kterou používal před císařskou korunovací (roku 1355) a po ní. V listinách před tímto datem, jakož i v listinách pozdějších, jsou-li psány německy a souvisí-li s vnitroněmeckými záležitostmi, nepoužívá pro sebe nikdy označení Karolus Quartus. Tak se označuje důsledně až po své císařské korunovaci, a to výhradně v listinách psaných latinsky.

Vše pro Čechy

Karlův důraz na universalistický ráz císařství samozřejmě souvisel s potřebou uhájit politický prostor pro realizaci české státní ideje. Ta byla zformulována už za posledních Přemyslovců a souvisela s dědičným královským titulem. Království české a k němu přivtělené země, zejména Markrabství moravské, byly jako celek součástí Svaté říše římské (český král byl jedním z volitelů císaře), ale při plném zachování vnitřní i vnější suverenity (povinnosti vůči Říši byly jen symbolického charakteru).

Karel IV. toto zvláštní, až protekční postavení českého státu, pro který zavedl označení Koruna česká, explicitně kodifikuje ve své Zlaté bule z roku 1356. Uvědomoval si totiž, že spojení královské a císařské hodnosti v jedné osobě by mohlo českou suverenitu zpochybnit. Výslovně proto zmiňuje, že v českých zemích vládne z titulu českého krále, nikoli císaře.

Císařské zákony se na české území nevztahovaly a veškeré povinnosti českého státu k Říši spočívaly v účasti na sněmech a v dodání ozbrojeného doprovodu pro císařskou korunovaci. Výjimečnost českého státu zdůraznil Karel například i nařízením, že německá knížata mají své děti nejpozději do 13 let věku naučit česky.

Proč tato pozornost? Moc každého císaře byla totiž závislá na tom, jakou vlastní ekonomickou a vojenskou sílu si na říšský trůn přinesl. Pokud byla tato síla chabá, stával se císař loutkou v rukou vládců jednotlivých německých knížectví, dnes bychom řekli spolkových zemí. Karel slabým císařem nebyl. Základnou jeho moci v Říši (a tím ve světě vůbec) byla nezávislá síla českého krále. Jeho vztah k vlasti tedy měl svůj velmi pragmatický důvod. Z Karlových činů ovšem víme, že to nebyl důvod jediný.

Pokud si myslíte, že o Otci vlasti víte skoro všechno, pak vás následující texty přesvědčí o opaku. A stojí to za to.

Otevřít bránu vědění